Dąbrowa Górnicza ul. Kołłątaja 24
+48 533 371 115 (kosmetyka)
+48 601 404 704 (medycyna estetyczna)

Laser frakcyjny CO2

Zabiegi wykonuje dr. n.med. Iwona Płaza

Technologia frakcyjna jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w medycynie estetycznej. Największą jej zaletą jest leczenie bez tworzenia rozległych ran i ze stosunkowo niewielkim zaczerwienieniem, które daje się zamaskować i nie wyłącza pacjentów z aktywności życiowej.

Laser frakcyjny CO2 daje przełomowe możliwości leczenia blizn i rozstępów. Wyróżnia się także znakomitym działaniem odmładzającym. Daje dobre efekty długoterminowej rewitalizacji skóry poprzez wywołanie odbudowy kolagenu i elastyny.

Laseroterapia frakcyjna

Inaczej niż stosowane do tej pory urządzenia, laser frakcyjny nie działa jednorodnie na całą powierzchnię skóry, ale naświetla ją tysiącami mikroskopijnych impulsów. Wytwarzają one w skórze mikrokolumny, pozostawiając wokół nich siatkę zdrowej, nienaruszonej skóry. W zależności od rodzaju zastosowanego lasera, mikrokolumny te złożone są albo z tkanki martwej (martwej wskutek przegrzania impulsem lasera) albo pozostają puste (po odparowaniu tkanki mocniejszym impuslem). Zdrowa tkanka z sąsiadującego obszaru szybko zarasta je, wytwarzając nową skórę, co jest pożądanym przez nas efektem leczniczym.

Dzięki temu osiągamy dwa ważne efekty:

  • mniejsze dolegliwości pozabiegowe (bo zabieg wywołuje mniejszy uraz),
  • szybsze gojenie, czyli krótszy czas powrotu do aktywności zawodowej (ponieważ zdrowe obszary skóry otaczające kolumny nekrotyczne bardzo przyspieszają gojenie).

Konsekwencją naświetlania nie całej skóry, ale jedynie jej części, jest konieczność kilkukrotnego wykonania zabiegu. Podczas jednej sesji działamy na kilka do kilkudziesięciu procent powierzchni skóry. Odstęp czasu pomiędzy zabiegami wynosi kilka tygodni, są one niezbędne do zagojenie i regeneracji skóry.

Lasery ablacyjne oraz nieablacyjne

Wśród laserów frakcyjnych wyróżniamy obecnie dwie zasadnicze grupy urządzeń, różniące się nieco sposobem działania oraz osiąganymi efektami. Historycznie pierwszą generację stanowiły lasery erbowe, dające światło w zakresie bliskiej podczerwieni (rzędu 1500 nm), jak np. Fraxel oraz Mosaic. Wywoływały one mikrokolumny oparzeń, ale nie odparowywały całkowicie naświetlanej tkanki. Obecnie rozwijane kolejne generacje laserów frakcyjnych wykorzystują lasery na dwutlenek węgla, dające światło o dużo dłuższej fali rzędu 10 200 nm (średnia podczerwień). Są one znacznie bardziej agresywne i penetrują tkankę nawet do głębokich warstw skóry właściwej (do 2 mm). Lasery te – m.in. Fraxel RePair lub SmartXide, odparowują tkankę i wywołują punktowe udary termiczne w głębi skóry, wywołujące pożądane procesy odnowy i rekonstrukcji głębokich warstw skóry.

Efekty laseroterapii frakcyjnej

Efekty terapii widoczne są w dwóch etapach: bezpośrednio po zabiegu – odnowa, wygładzenie i napięcie skóry, zaś w drugim etapie – po upływie ok. 2 miesięcy, następuje poprawa jakości i gęstości. W efekcie zabiegu dochodzi do intensywnej produkcji nowego kolagenu i elastyny. Decydują one o jędrności i gęstości skóry, w tym także tych jej fragmentów, które nie zostały bezpośrednio naświetlone wiązką lasera. W przypadku zabiegu laserem ablacyjnym (lasery na dwutlenek węgla – np.: Fraxel RePair lub SmartXide), po zabiegu uzyskujemy efekt całkowitej odnowy skóry wraz z naskórkiem w punktach poddanych naświetlaniu. Terapia ta umożliwia więc stopniową odnowę całej powierzchni skóry, co jest szczególnie atrakcyjne dla osób z wyraźnymi cechami starzenia.
Ponieważ ilość mikrokolumn jest bardzo duża, gojenie wywołuje także efekt napięcia skóry, podobny, jak przy zabiegu liftingu. Dlatego zabiegi laserami frakcyjnymi przy mniej agresywnych parametrach są często stosowane do przygotowania skóry twarzy przed wielkim wyjściem.

Przygotowania, zabieg i postępowanie po zabiegu

Zabiegi laseroterapii frakcyjnej wymagają znieczulenia miejscowego. Najczęściej wystarczające będzie zastosowanie kremu znieczulającego, np. Emla. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzmiała. W przypadku najbardziej agresywnych zabiegów należy liczyć się z 2-3 dniowym wyłączeniem z pracy z powodu intensywnego rumienia. W kolejnych dniach jest on mniejsze i z powodzeniem maskowany jest kosmetykami.

Skuteczna terapia blizn i rozstępów

Szczególnie interesujące efekty przynosi zastosowanie laserów frakcyjnych do leczenia blizn i rozstępów. Są one wyjątkowo trudne do leczenia tradycyjnymi metodami, którymi dotychczas osiągaliśmy efekt osłabienia widoczności, ale nie całkowitego ustąpienia defektu. Lasery frakcyjne dają wyjątkowo dobre efekty leczenia blizn, zarówno pourazowych, jak i potrądzikowych. W wielu przypadkach osiągamy całkowity zanik blizn, niemożliwy do osiągnięcia żadną inną metodą.

Laseroterapia frakcyjna jest nowym obszarem medycyny estetycznej, oferującym bardzo interesujące możliwości dla osób pragnących poprawić jakość skóry. Warto zauważyć, że leczenie opiera się wyłącznie na stymulowaniu organizmu do odpowiedniego działania własnymi siłami i nie jest związane z podawaniem jakichkolwiek zewnętrznych materiałów medycznych.

Efekty zabiegów