Ewakuator dymu zabiegowego
Badania naukowe dowiodły, że dym i opary powstające podczas wykonywania zabiegów koagulacji, odparowywania i ablacji zawierają materiał aktywny biologicznie.
Biologiczne i chemiczne zanieczyszczenia powstające podczas wykonywania powyższych zabiegów mogą stanowić istotne zagrożenie zdrowia dla pacjentów, personelu i innych osób przebywających w pomieszczeniu.
CZYM JEST DYM ZABIEGOWY I CZYM GROZI JEGO WDYCHANIE?
Dym chirurgiczny składa się z wody oraz resztek komórkowych, w tym substancji chemicznych, cząstek krwi i tkanek oraz wirusów i bakterii.
Jeśli dym nie jest odsysany, rozprasza się i może być wchłonięty przez człowieka.
Powstałe gazy zawierają w sobie tlenek węgla (czad), cyjanek wodoru, toluen, benzen, formaldehyd, tetrachloroetylen i benzopiren. Ponad czterdzieści chemikaliów zostało wyizolowanych z dymu chirurgicznego.
Oprócz trującego dymu, toksyny chemiczne mogę prowadzić do podrażnienia płuc i zapalenia dróg oddechowych. W szczególności benzen, toluen, ksylen i etylobenzen – substancje mutagenne – mogę wywoływać bóle głowy, podrażnienia oczu, nosa i gardła.
Gazy takie jak tlenek węgla i metan, które zostały wykryte w dymie chirurgicznym, są mutagenne i karcinogenne tak samo jak dym tytoniowy.
Dym zabiegowy może powodować
- zapalenie dróg oddechowych
- rozedma, astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli
- kaszel
- katar
- ogólne osłabienie
- podrażnienie oczu
- nudności/wymioty
- niedotlenienie, zawroty głowy
- zapalenie skóry
- zaburzenia sercowo-naczyniowe
- zmiany jamy nosowo-gardłowej
- łzawienie
- kolka
- zapalenie wątroby
- białaczka
- HIV
- nowotwory